Edukacja prawna jest działaniem zmierzającym do zwiększenia świadomości prawnej społeczeństwa.
Wykłady opracowanych w ramach edukacji prawnej, na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Nagrania wykładów zostały zrealizowane przez Fundację Rozwoju Przedsiębiorczości „CONSILIUM”, której zostało powierzone zadanie pn: „Realizacja zadania publicznego w zakresie prowadzenia punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej na terenie powiatu krakowskiego w 2020 r.”.
Wykłady dotyczą prawa rodzinnego, prawa spadkowego, prawa pracy a także został opracowany wykład dla uczniów szkół.
Poniżej linki do przedmiotowych wykładów:
Prawo rodzinne https://youtu.be/yye_dclINuY
Prawo spadkowe https://youtu.be/DSyotoFfp9E
Prawo pracy https://youtu.be/wXx3A6KXbu4
Szkoły https://youtu.be/_idGFFBXCbc
PROWADZĄCY |
ADRESY DYŻURÓW |
DNI i GODZINY |
Punkt Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości „CONSILIUM” |
Czernichów ul. Gminna 1 |
poniedziałek: 14.00 – 18.00 |
wtorek: 11.00-15.00 |
||
środa: 11.00-15.00 |
||
czwartek: 8.00-12.00 |
||
piątek: 8.00-12.00 |
Szanowni Państwo,
Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości „Consilium” z siedzibą w Krakowie ma przyjemność poinformować Państwa, że dla mieszkańców Gminy Czernichów istnieje możliwość skorzystania z darmowej pomocy prawnej adwokatów lub radców prawnych. Od stycznia 2020 roku na terenie Powiatu Krakowskiego - na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej – działa bowiem 12 punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, obejmujących swoim zasięgiem wszystkie 17 gmin powiatu. Są one finansowane z budżetu państwa.
Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:
- poinformowanie osoby fizycznej, zwanej dalej „osobą uprawnioną”, o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym lub
- wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub
- sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym, lub
- nieodpłatną mediację,
- sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.
Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługują osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającą innych osób w ciągu ostatniego roku. Osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Osoba korzystająca z nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej dodatkowo składa oświadczenie o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku. Oświadczenie składa się osobie udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczącej nieodpłatne poradnictwo obywatelskie.
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje:
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje również nieodpłatną mediację.
Nieodpłatna mediacja obejmuje:
1. poinformowanie osoby uprawnionej o możliwościach skorzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów, w szczególności mediacji oraz korzyściach z tego wynikających;
2. przygotowanie projektu umowy o mediację lub wniosku o przeprowadzenie mediacji;
3.przygotowanie projektu wniosku o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego w sprawie karnej;
4. przeprowadzenie mediacji;
5. udzielenie pomocy w sporządzeniu do sądu wniosku o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem.
Nieodpłatna mediacja nie obejmuje spraw, w których:
1. sąd lub inny organ wydały postanowienie o skierowaniu sprawy do mediacji lub postępowania mediacyjnego;
2. zachodzi uzasadnione podejrzenie, że w relacji stron występuje przemoc.
Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się według kolejności zgłoszeń, po umówieniu terminu wizyty. Z ważnych powodów dopuszcza się ustalenie innej kolejności udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Kobiecie, która jest w ciąży, udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się poza kolejnością.
Bliższe informacje można uzyskać pod numerem podanym do zapisów.
REJESTRACJA TELEFONICZNA: 576 058 217
(Od poniedziałku do piątku w godzinach 9:30-17:00)
Na terenie Powiatu Krakowskiego punkty nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego znajdują się w 12 miejscach, w których można się również rejestrować pod wskazanymi numerami telefonów:
- Czernichów, ul. Gminna 1, tel. 12 270 28 78,
- Krzeszowice, Plac Kulczyckiego 1, tel. 12 252 08 43,
- Luborzyca, Luborzyca 97, tel. 798 944 650,
- Wielka Wieś, Szyce, Plac Wspólnoty 2, tel. 796 420 498,
- Świątniki Górne, ul. Krakowska 2, tel. 12 256 31 16,
- Skała, ul. Szkolna 4, tel. 798 944 598,
- Skawina, ul. Kopernika 13, tel. 798 944 754,
- Słomniki, ul. Kościuszki 29, tel. 798 141 969,
- Sułoszowa, ul. Krakowska 139, tel. 12 389 60 32,
- Jerzmanowice, ul. Rajska 22, tel. 798 142 004,
- Zabierzów, Rynek 1, tel. 12 283 07 11,
- Kraków,
Zapraszamy mieszkańców Gminy Czernichów do korzystania z nieodpłatnego poradnictwa prawnego.
Z wyrazami szacunku
Łukasz Giza, Adwokat
Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości „Consilium” z siedzibą w Krakowie.